فیلم سینمایی تشکیلات

فیلم سینمایی تشکیلات

 

خلاصه داستان فیلم سینمایی تشکیلات

“محمود” بازپرس دادسرای مبارزه با مواد مخدر یک افسر سابق گارد با نام “سهراب” را دستگیر می‌کند و پس از تحقیق از او درمی‌یابد که وی عهده دار ماموریت دوگانه قاچاق مواد مخدر و فعالیت در براندازی رژیم است. محمود ضمن پیگیری فعالانه‌اش برای شناخت اعضای باند متوجه بازگشت همسر سابق خود “مریم” با اتفاق پدرش “اسکندر” می‌گردد. مریم سالها قبل بنا به دستور برای شناخت افراد انقلابی از طریق محمود (که مخفیانه به مبارزه مشغول بود) به یک ازدواج مصلحتی دست زده بود و حالا هم ظاهراٌ برای بدست آوردن فرزندش و در واقع پیگیری موقعیت سهراب به این سفر دست زده است. محمود بزودی متوجه حقیقت امر می‌گردد اما وسیله ایادی اسکندر ربوده و شکنجه می‌شود. در یک فرصت محمود موفق به فرار شده و سپس با یاری مامورین، مریم و هسته مرکزی گروه ضد انقلاب را گرفتار می‌نماید.
کارگردان:  منوجهر مصیری

معرفی و بررسی فیلم تشکیلات:

فیلم سینمایی تشکیلات به‌کارگردانی منوجهر مصیری در 33 سال پیش یعنی سال 1365 تولید شده است. تشکیلات که اولین فیلم منوجهر مصیری محسوب می‌شود و توانست در مرجع ارزشگذاری سینما و تلویزیون یعنی منظوم نمره 4.3 از 10 را از سوی مردم بدست بیاورد که نشان می‌دهد عموم مردم تشکیلات را اثری بی‌ارزش و بسیار بد ارزیابی می‌کنند. فریدون ربیعی تهیه‌کننده تشکیلات این فیلم را، به‌عنوان محصول تعاونی راوی و کشور ایران تهیه کرده است.

بازیگران فیلم تشکیلات

بازیگران فیلم تشکیلات چه کسانی هستند؟ در تشکیلات بازیگرانی چون مجید مظفری ، افسانه بایگان ، اکبر زنجان‌پور ، مظفر مقدم ، غلامحسین نقشینه ، میرمحمد تجدد و نرسی کرکیا به ایفای نقش و بازیگری پرداخته‌اند. در فیلم تشکیلات حدود 18 بازیگر جلوی دوربین رفته‌اند که از نظر تعداد بازیگران می‌توان تشکیلات را یک اثر پربازیگر عنوان کرد. از این‌لحاظ کارگردانی فیلم تشکیلات باتوجه به بازی گرفتن از این تعداد بازیگر و مدیریت آنها کار بسیار دشواری بوده است؛ باید بررسی کرد آیا منوجهر مصیری به‌عنوان کارگردان و به‌عنوان بازیگردان و همچنین تیم بازیگری تشکیلات توانسته‌اند در این زمینه موفق باشند و بازی‌های درخشانی را نمایش دهند؟
از دیگر بازیگران فیلم تشکیلات می‌توان به فرخ نعمتی ، حسین زمانی ، سیاوش طهمورث ، سعید نوراللهی ، جهانگیر محمدی ، خلیل موسوی ، حسین صفاریان و علی کنگرلو اشاره کرد.

داستان فیلم تشکیلات

از محتوا و داستان فیلم تشکیلات چقدر اطلاع دارید؟ فیلم‌نامه تشکیلات توسط مهدی ژورک نوشته شده است.

در خلاصه داستانی که یا از سوی تیم رسانه‌ای اثر و یا توسط دیگر رسانه‌ها درباره داستان تشکیلات منتشر شده است، می‌خوانیم: «”محمود” بازپرس دادسرای مبارزه با مواد مخدر یک افسر سابق گارد با نام “سهراب” را دستگیر می‌کند و پس از تحقیق از او درمی‌یابد که وی عهده دار ماموریت دوگانه قاچاق مواد مخدر و فعالیت در براندازی رژیم است. محمود ضمن پیگیری فعالانه‌اش برای شناخت اعضای باند متوجه بازگشت همسر سابق خود “مریم” با اتفاق پدرش “اسکندر” می‌گردد. مریم سالها قبل بنا به دستور برای شناخت افراد انقلابی از طریق محمود (که مخفیانه به مبارزه مشغول بود) به یک ازدواج مصلحتی دست زده بود و حالا هم ظاهراٌ برای بدست آوردن فرزندش و در واقع پیگیری موقعیت سهراب به این سفر دست زده است. محمود بزودی متوجه حقیقت امر می‌گردد اما وسیله ایادی اسکندر ربوده و شکنجه می‌شود. در یک فرصت محمود موفق به فرار شده و سپس با یاری مامورین، مریم و هسته مرکزی گروه ضد انقلاب را گرفتار می‌نماید.»

فیلم تشکیلات و کارنامه فعالیت کارگردان و بازیگران

از نظر تاریخچه فعالیت کارگردان و بازیگران فیلم تشکیلات نیز آمارها و نکات جذابی را می‌توان بیان کرد. براساس آمارها فیلم تشکیلات به طور متوسط فعالیت 10ام بازیگران این اثر است. براساس امتیاز مردم فیلم تشکیلات یکی از 4 اثر شاخص مظفر مقدم، حسین زمانی و سعید نوراللهی در حرفه بازیگری محسوب می‌شود.
7 تن از بازیگران تشکیلات، اولین فعالیت جدی بازیگری خود را در این اثر تجربه کرده‌اند، در واقع در تشکیلات 7 فیلم اولی بوده‌اند: حسین زمانی، سعید نوراللهی، جهانگیر محمدی، خلیل موسوی، مجتبی سرابی، کاوه قزلباش و محمدرضا رضوی‌نیا.
همچنین منوجهر مصیری کارگردان تشکیلات اولین همکاری خود با بازیگرانی چون مجید مظفری، افسانه بایگان، اکبر زنجان‌پور، مظفر مقدم، غلامحسین نقشینه، میرمحمد تجدد، نرسی کرکیا، فرخ نعمتی، سیاوش طهمورث، حسین صفاریان و علی کنگرلو را در این اثر تجربه کرده است. در میان بازیگران تشکیلات نیز 148 همکاریِ اول رخ داده، به‌عبارت دیگر در این فیلم میان هر یک از 18 بازیگر با یکدیگر یک رابطه همکاری شکل گرفته که 148 همکاری برای اولین‌مرتبه در تشکیلات رخ داده است. مانند: مجید مظفری و افسانه بایگان، اکبر زنجان‌پور و مظفر مقدم، غلامحسین نقشینه و نرسی کرکیا، میرمحمد تجدد و فرخ نعمتی، حسین زمانی و سیاوش طهمورث.
آیا می‌دانید کدام هنرمندان فیلم تشکیلات فوت‌کرده‌اند؟ از میان عوامل و بازیگران فیلم تشکیلات، 3 نفر به دیار باقی سفر کرده‌اند و دیگر در میان ما نیستند: شادروان غلامحسین نقشینه، نرسی کرکیا و میرمحمد تجدد.

عوامل فیلم تشکیلات

اگر از تصویربرداری فیلم تشکیلات خوشتان آمده و یا دوستش ندارید، بهتر است بدانید مدیر فیلمبرداری آن اسفندیار شهیدی بوده است. در مجموع بیش از 22 نفر در تولید فیلم تشکیلات نقش داشته‌اند و هر یک از آنها در منظوم یک صفحه اختصاصی دارند.

اطلاعات فیلم تشکیلات

تاکنون در صفحه اختصاصی فیلم تشکیلات در منظوم اطلاعات بسیاری توسط پژوهشگران و مردم ثبت شده است؛ در بخش گالری عکس و پوستر فیلم تشکیلات 2 عدد، گردآوری و درج شده است. همچنین تاکنون در بخش‌های ویدئو و تیزر فیلم تشکیلات، حواشی فیلم تشکیلات، دیالوگ برتر فیلم تشکیلات، سوتی فیلم تشکیلات و نقد فیلم تشکیلات هنوز موردی ثبت نشده است. قطعا ما و شما به این حد قانع نیستیم؛ باید به‌کمک علاقمندان فیلم، سریال و تئاتر، این دایره‌المعارف آنلاین و بانک اطلاعات هنرمندان و آثار سینما، تلویزیون و تئاتر را کامل و کامل‌تر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =