/ ثبت نام
0

تاثیرات اینترنت نسل پنجم بر کسب و کارها

تاثیرات اینترنت نسل پنجم بر کسب و کارها

تاثیرات اینترنت نسل پنجم بر کسب و کارها

تاثیرات اینترنت نسل پنجم بر کسب و کارها

بزودی شاهد عرضه اینترنت نسل پنجم خواهیم بود، اما اثرات این تحول بر مشاغل چیست؟
این تحول فقط باعث افزایش پهنای باند نمی‌شود بلکه رایانش ابری بلادرنگ را نیز میسر می‌کند.
همانطور که احتمالاً شما هم اطلاع دارید، اینترنت نسل پنجم یا شبکه 5G وعده تحولاتی مثل نرخ دانلود 20 گیگابایت برثانیه و آپلود 10 گیگابایت برثانیه، استریمینگ واقعیت مجازی و 4K و حتی ارائه پهنای باند زیاد به صورت بی سیم را ایجاد کرده اما این تحول برای بیزنس‌ها چه پیامدها و تاثیراتی دارد؟
اول از همه اینکه اینترنت نسل پنجم صرفاً مختص به گوشی‌های موبایل نیست بلکه ارتباطات وایرلس را هم در بر می‌گیرد. در اینترنت نسل پنجم از فرکانس‌های رادیویی مشابه با شبکه‌های 4G LTE استفاده می‌شود اما فرکانس آنها بسیار بالاتر بوده و طول موج کوتاه تری دارند – امواج میلی متری (mmWave) پهنای باند بسیار بالاتری دارند اما محدوده پوشش آنها کم است. بنابراین باید انتظار داشت که کابل‌های فیبر نوری همچنان ستون فقرات شبکه‌های 5G نسل جدید باشند اما روترهای وایرلس خط ثابت جدیدی در ادارات، کارخانجات صنعتی و مراکز فرماندهی وجود خواهد داشت که سرعت فیبر نوری را ارتقاء می‌دهند.
به گفته‌ی سایمن برایِنت از موسسه Futuresource Consulting “… به این ترتیب حتی در هنگام حرکت و حمل و نقل هم کارایی در حد فیبر نوری خواهیم داشت که رسیدن به این دستاورد به واسطه‌ی چیپ‌ست‌های جدید تولید شده برای دستگاه‌ها و ایستگاه‌های پایه و ساختار جدید شبکه میسر شده و به این ترتیب شاهد استفاده از تکنولوژی‌های متعدد و همکاری بین راهکارهایی مثل وای فای، شبکه موبایلی و سایر شبکه‌های گسترده‌ی کم مصرف (LPWAN) خواهیم بود.” اینترنت نسل پنجم به همان اندازه که منجر به تحول سرعت می‌شود، باعث ایجاد تحول در زمینه مفاهیمی همچون ظرفیت و یکپارچه سازی نیز خواهد شد.

تاثیرات اینترنت نسل پنجم بر کسب و کارها
رقابت بر سر ارائه سرویس‌های 5G آغاز شده است

توجه به ظرفیت
با افزایش چشمگیر تقاضا برای بیشتر شدن پهنای باند و اشباع شدن شبکه‌های موبایلی، برای پیاده سازی پهنای باند ظرفیت بالا نیاز به تکنولوژی‌های جدیدی وجود دارد و خطوط فیبر نوری قادر به تامین تمام این نیازها نیستند. اما شبکه 5G هم شبکه‌های ثابت و هم شبکه‌های وایرلس را دربر می‌گیرد.
هر چند انتظار می‌رود که روزی شبکه 5G برای هر کاربردی یک شبکه‌ی نرم افزاری داشته باشد اما تا فراگیر شدن آن فاصله زیادی داریم. به این ترتیب در پیاده سازی این شبکه اهداف خاصی مورد توجه خواهند بود از جمله افزایش مقیاس شبکه‌های فیبر نوری و روترهای وای فای فوق العاده سریع.
به گفته‌ی Thaddeus Arroyo مدیر عامل بخش راهکارهای بیزنسی و بین الملل AT&T “قطب و محور اینترنت 5G بسیار نزدیک به مشتریان خواهد بود چون وقتی از امواجmmWave استفاده می‌کنید باید به مشتری بسیار نزدیک باشید. به این ترتیب ساختار شبکه‌های ما تغییر خواهد کرد – در این شبکه‌ها از یک گرید کوچک و متراکم تر با سلول‌های کوچک تر استفاده می‌شود و در عین حال منجر به ارتقای شبکه از نظر مفاهیمی مثل تاخیر و ظرفیت می‌شود.”

تاثیرات اینترنت نسل پنجم بر کسب و کارها
روترهای LTEی گیگابتی مثل Netgear Nighthawk M1 وسیله‌ای موقت برای حرکت در مسیر اینترنت نسل پنجم هستند

رایانش ابری
اینترنت نسل پنجم منجر به ایجاد تحولی عظیم در نحوه استفاده از تکنولوژی ابر، قابلیت‌های آن و حتی مفهوم آن می‌شود. Arroyo می‌گوید: “ما شبکه‌ای را در اختیار خواهیم داشت که از آنچه امروز مشاهده می‌کنیم بسیار مناسب تر است.” به گفته او شبکه‌های فعلی امکان اجرای محاسبات و رایانش ابری را فراهم کرده و “مشاهده می‌کنیم که کمپانی‌ها بار کاری خودشان را به ابر منتقل کردند و شبکه اهمیت بیشتری پیدا کرده است… با توجه به تقویت این کاربردها توسط اینترنت نسل پنجم، شبکه به یک سطح جدید ارتقاء پیدا خواهد کرد.”

تاثیرات اینترنت نسل پنجم بر کسب و کارها
شکل گیری تکنولوژی رباتیک بلادرنگ و لحظه‌ای به واسطه‌ی افزایش سرعت ابر

با اینترنت نسل پنجم بسیاری از عملکردها و مکانیزم‌ها به ابر منتقل خواهند شد و عامل اصلی این تغییر، کاهش تاخیر است – در حال حاضر وقتی دستگاهی داده‌ای را به ابر ارسال می‌کند، دریافت پاسخ کمی زمان می‌برد. اینترنت 5G زمان انتظار 10 تا 80 میلی ثانیه را به 1 میلی ثانیه کاهش می‌دهد. خودروهای بدون راننده می‌توانند به صورت فوری و در لحظه با هم و با مراکز فرماندهی و همچنین با زیرساخت‌های شهر هوشمند ارتباط برقرار کنند.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در محل کار
با ظهور اینترنت نسل پنجم شاهد افزایش استفاده از گجت‌های پوشیدنی و کنار گذاشته شدن گوشی‌های هوشمند خواهیم بود. مسلماً افزایش سرعت اتصال اینترنت تا هزار مگابیت بر ثانیه توسط اینترنت نسل پنجم، منجر به افزایش محبوبیت تمام گجت‌های پوشیدنی در محل کار و البته نمایان شدن کاربردهای جدیدی از این گجت‌ها خواهد شد.
Kai Sahala رئیس بخش Radio Marketing در شرکت نوکیا می‌گوید “واقعیت مجازی منجر به افزایش بهره وری افراد در محل کار می‌شود و فقط مربوط به سرگرمی نیست. به این ترتیب کاربردهایی مثل تعمیر یک سیستم توسط یک مهندس یا کارشناس را خواهیم دید که می‌تواند اطلاعات بسیار بیشتری را از بک‌آفیس دریافت کند.”
امکان ارسال طرح‌ها و تصاویر هولوگرافی و 3 بعدی به هدست‌های واقعیت مجازی فراهم می‌شود که همین حالا هم شاهد استفاده از آنها در محیط‌های صنعتی هستیم.
به گفته Julie Coppernoll رئیس بازاریابی شرکت اینتل “5G این امکان را فراهم می‌کند که آنچه در مقابل چشمانتان می‌بینید در دنیای مجازی قرار بگیرد و به این ترتیب دنیای فیزیکی به یک محیط و دنیای مجازی تبدیل می‌شود – که به آن واقعیت ترکیبی یا ادغام شده گفته می‌شود.”
وی افزود: “با دوربین RealSense شرکت اینتل، پزشک می‌تواند بیمار را ببیند اما همزمان می‌تواند در دنیای مجازی اسکن‌ها و تصاویر اشعه ایکس را مشاهده کند و با یک پزشک دیگر گفتگو کند در حالیکه هنوز در دنیای واقعی همراه بیمار است. با 5G امکان تبدیل سریع تصاویر و پخش زنده همه آنها وجود دارد که انجام آن در حال حاضر سخت است.”

ملاقات‌های مجازی و لمس از راه دور
قابلیت 5G در زمینه کار با تصاویر کیفیت بالا و تاخیر کمتر از 1 میلی ثانیه‌ای آن می‌تواند باعث بهبود و پیشرفت چشمگیر ویدیوکنفرانس‌ها شود. حتی عده‌ای بر این باورند که امکان اجرای ویدیوکنفرانس‌های هولوگرافی به کمک 5G وجود دارد اما پیشرفت واقعی، ارتباطات فوری است.
Sahala در این باره می‌گوید: “اگر فردی را در دنیای مجازی ملاقات می‌کنید و در حال انجام کاری هستید که نیاز به واکنش فوری طرف مقابل دارد، در این صورت سرعت ارتباط باید بسیار بالا باشد چون عملکرد مغز انسان هم به این صورت است – شما به عکس العملی در حد واکنش‌های حرکتی انسان نیاز دارید.” این موضوع برای جراحی راه دور نیز صدق می‌کند و این جاست که لمس از راه دور اهمیت پیدا می‌کند.

5g

لمس و جراحی از راه دور
Henry Calvert از شرکت GSMA که در رابطه با جراحی به کمک تکنولوژی رباتیک و انجام برش‌ها توسط ربات صحبت می‌کرد، گفت: “وقتی صحبت جراحی راه دور می‌شود، منظور این نیست که فردی در انگلیس یک جراحی را در استرالیا انجام دهد بلکه یعنی انجام عمل جراحی به صورت وایرلس و ریموت در همان اتاق. به این ترتیب یک جراح سیستمی را در بدن بیمار قرار می‌دهد و بر علائم حیاتی بدن نظارت دارد و دیگری جراحی را به صورت ریموت از طریق یک کنسول انجام می‌دهد.” امکان ایجاد حس لمس از طریق اینترنت نسل پنجم فراهم می‌شود و به این ترتیب می‌تواند عصری جدید از ارتباطات و اینترنت لمسی را شکل دهد.

اینترنت اشیای قابل رشد
به گفته‌ی Sahala “یکی از ملاحظات مهم اینترنت 5G حجم بسیار انبوه دستگاه‌هایی است که قرار است به هم متصل شوند.” در حال حاضر اینترنت اشیاء به 5G نیازی ندارد. موضوع، توان عملیاتی نیست بلکه میلیون‌ها حسگر و دستگاهی است که مقادیر کوچکی از داده را به ابر ارسال می‌کنند و زمانی خواهد آمد که 5G تبدیل به یکی از اجزای مهم اینترنت اشیاء می‌شود.
Sahala می‌گوید “در چند سال آینده اینترنت اشیاء به شدت رشد می‌کند و به اینترنت نسل پنجم که قادر به پشتیبانی از ده‌ها هزار وسیله در هر کیلومتر مربع است، نیاز خواهد داشت.” چنین تراکمی با زیرساخت اینترنت اشیای فعلی قابل مدیریت نیست.

High-speed wireless broadband

سلول‌هایی کوچکتر و هدفمندی 5G
اینترنت نسل پنجم منجر به کوچک تر شدن سلول‌ها می‌شود چون امواج موج میلی متری در فواصل طولانی منتقل نمی‌شوند. اما این یعنی نیاز به شبکه‌ای متراکم تر وجود دارد و سرعت کانشکن‌ها آنقدر بالا خواهد بود که مبادله اطلاعات بین ایستگاه‌های پایه یا روترها به صورت فوری انجام می‌شود. به این ترتیب همواره و در هرجایی اینترنتی پرسرعت و قابل اعتمادی را در دسترس خواهید داشت.
این تحول بر هر کسب و کاری که کارمندان آن زیاد سفر می‌کنند یا در مسیرشان به اداره کار می‌کنند، بسیار تاثیر گذار است. اما از طرفی ادارات بزرگ تنها در مکان‌های مهمی که در آنجا به سرعت فوق العاده زیاد نیاز است، اینترنت نسل پنجم وایرلس خواهند داشت. Sahala می‌گوید: “5G در ابتدا پوششی نقطه‌ای خواهد داشت بنابراین از آن برای کاربردهای خاص در مناطق شهری و شاید در تشکیلات خاص استفاده می‌شود و به تدریج پوشش آن افزایش پیدا می‌کند.”

آینده‌ی اینترنت نسل پنجم
سرعت 20 گیگابایتی روی دستگاه‌های موبایل شگفت انگیز به نظر می‌رسد اما چشم انداز اصلی که در پس اینترنت نسل پنجم وجود دارد، برقراری ارتباط بین اشیاء به صورت بلادرنگ و ایجاد پیوندهای داده‌ای فوری و اینترنت اشیایی متفاوت است.
Bryant می‌گوید: “به باور من بسیاری از کاربردها تا وقتی که این سطح از اینترنت 5G به صورت عملی پیاده سازی نشده باشد تا امکان توسعه ایده‌های جدید را فراهم کند، قابل پیش بینی یا تحقق نخواهند بود. چنین ایده‌ها و کاربردهایی با توجه به سطح فعلی تکنولوژی و طرز تفکر فعلی ما غیرضروری به نظر می‌رسند اما درست همانطور که توسعه‌ی ابر، LTE، سیستم‌های ذخیره اطلاعات با ظرفیت چند ترابایت و سایر تکنولوژی‌ها منجر به تغییر شرایط شدند، اینترنت نسل پنجم هم تحولاتی جدید را شکل خواهد داد.”
5G هم یکی دیگر از تحولات تکنولوژیکی است و چیزی جز نسل جدید ارتباطات موبایلیِ اجتناب ناپذیر نیست؛ ولی مهم‌ترین تکنولوژی برای تحقق چهارمین انقلاب صنعتی محسوب می‌شود.

نظرات کاربران

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سایت تفریحی آلناز تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =

مشاهده بیشتر