0

روشهای ایجاد عزت نفس در فرزندان

روشهای ایجاد عزت نفس در فرزندان

روشهای ایجاد عزت نفس در فرزندان

در این پست از سایت تفریحی آلناز قصد داریم به معرفی روشهای ایجاد عزت نفس در فرزندان بپردازیم. عزت نفس سالم یکی از مهم ترین ویژگی های رشد سالم کودک است. سلامت اجتماعی، رفتاری و عاطفی کودک نقش مهمی در نحوه برخورد آنها با مشکلات، فشار همسالان و سایر چالش‌ها در طول زندگی دارد.

عزت نفس مثبت نیز یک عامل محافظتی برای سلامت روان است. پرورش اعتماد به رفتار اجتماعی مثبت کمک می کند و زمانی که کودک شما استرس و موقعیت های منفی را تجربه می کند به عنوان یک حائل عمل می کند.

در اینجا چند روش کوچک اما مهم وجود دارد که می توانید هر روز بر عزت نفس فرزندتان تأثیر مثبت بگذارید.

باید بدانید که عزت نفس سالم دقیقا چیست

عزت نفس اساساً این است که کودکان چگونه خود را می بینند از جمله اینکه آنها در مورد خود و توانایی خود در انجام کارها فکر می کنند. این بستگی به میزان احساس دوست داشتن آنها و میزان حمایت و تشویق (یا انتقاد) از افراد مهم زندگی خود، مانند والدین و معلمان، دارد.

اعتماد به نفس به این معنا نیست که فکر کنید دنیا حول شما می چرخد ​​یا نیازهای شما مهمتر از نیازهای دیگران است. به همین ترتیب، عزت نفس سالم، تکبر، خودشیفتگی یا استحقاق نیست. عزت نفس فرزندتان را با سایر ارزش های مهم مانند همدلی، مهربانی، اخلاق خوب، خیرخواه بودن و احساس قدردانی متعادل کنید.

همیشه عشق بی قید و شرط را نشان دهید

دانستن اینکه چقدر آنها را دوست دارید به فرزندانتان احساس امنیت و تعلق می دهد که برای دیدگاه آنها نسبت به خودشان بسیار مهم است. عشق بی قید و شرط شما زمینه را برای تمام روابط سالم و قوی که در آینده در زندگی خود ایجاد خواهند کرد، ایجاد می کند.

پس هنگام خداحافظی فرزندانتان را در آغوش بگیرید، با هم بغل شوید و کتاب بخوانید و هر روز عشق خود را ابراز کنید. همانطور که فرزندان شما رشد می کنند، این پایه عشق به آنها کمک می کند تا به ایجاد حلقه های اجتماعی خود، پیدا کردن دوستان و ایجاد پیوند با هم تیمی های خود ادامه دهند.

با فرزندانتان بازی کنید و از آن لذت ببرید

وقتی با کودک خود بازی می کنید، به آنها نشان می دهد که دوست دارید با آنها وقت بگذرانید و برای شرکت آنها ارزش قائل هستید. فقط سرگرمی با فرزندتان فواید زیادی برای هر دوی شما دارد.

نه تنها کودکان به توانایی خود برای تبدیل شدن به یک فرد جالب و سرگرم کننده که می تواند پیوندهای اجتماعی محکمی ایجاد کند، اعتماد می کنند، بلکه مطالعات نشان داده اند که شانس شاد بودن کودک افزایش می یابد و خطر افسردگی و اضطراب در آنها کاهش می یابد که آنها درگیر بازی های سالم هستند.

ایجاد اعتماد به نفس همچنین به فرزند شما کمک می کند تا با افزایش واکسیناسیون و کاهش محدودیت های همه گیر، به مدرسه و فعالیت های اجتماعی بازگردد. بعلاوه، بازی و سرگرمی برای هر دوی شما یک کاهش دهنده استرس عالی است

مسئولیت ها و کارهای روزمره را به کودک خود بسپارید

مسئولیت پذیری در انجام کارهای متناسب با سن به کودک شما احساس هدفمندی و موفقیت می دهد. حتی اگر کاری را به طور کامل انجام نمی دهند، به آنها اجازه دهید بدانند که از تلاش های آنها قدردانی می کنید. آنها را به خاطر همه کارهایی که به خوبی انجام می دهند تحسین کنید و به آنها اطمینان دهید که با گذشت زمان در بسیاری از کارها از جمله کارهایشان بهتر و بهتر می شوند.

داشتن وظایف و مسئولیت‌ها نیز به بچه‌ها احساس کنترل بر زندگی‌شان می‌دهد. و در زمانی که همه چیز غیرقابل پیش‌بینی است، داشتن مسئولیت در کارهای کوچک در خانه می‌تواند کمک زیادی به ایجاد اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری کند.

استقلال داشتن را تشویق کنید

سال‌های دبستان دوران رشد سریع استقلال در کودکان است. زمانی که به سن راهنمایی می رسند، بسیاری از کودکان شروع به گذراندن وقت خود در خانه، تنها راه رفتن به مدرسه و کمک به خواهر و برادر کوچکتر می کنند.

این مهم است که به فرزندان خود اجازه دهید مستقل تر رشد کنند: به آنها اجازه دهید بفهمند که چگونه با معلمان در مورد هر مشکلی صحبت کنند، تکالیف درسی را سازماندهی کنند، مطمئن شوند که لباس های فوتبال آنها بسته و آماده است، و غیره. فرزندپروری با هلیکوپتر توانایی کودکان را برای انجام کارها به تنهایی تضعیف می کند و بر عزت نفس آنها تأثیر منفی می گذارد. همچنین استقلال را از آنها سلب می کند.

به خاطر داشته باشید که مدرسه فرزند شما احتمالاً کمی متفاوت از آنچه از قبل از همه گیری به یاد می آورد متفاوت است. برخی از ولسوالی ها اقدامات احتیاطی خاصی را برای جلوگیری از گسترش کووید-19 ادامه خواهند داد. فرزندانتان را تشویق کنید تا از خودشان دفاع کنند و وقتی با چالش مواجه می شوند قبل از مداخله شما سؤال بپرسند. انجام این کار باعث ایجاد استقلال و در نهایت عزت نفس آنها می شود.

از توهین به کودک خودداری کنید

وقتی فرزندتان بدرفتاری می کند یا کاری انجام می دهد که شما را ناامید می کند، حتما این رفتار را از فرزندتان جدا کنید. شما انسان هستید، وقتی فرزندتان دکمه های شما را فشار می دهد، احتمالاً عصبانی یا حتی عصبانی خواهید شد. تجربه این احساسات کاملاً طبیعی است، اما درگیر اسم و رسم یا شرمساری فرزندتان نباشید.

در عوض با فرزندتان با احترام صحبت کنید. فریاد نزن احساسات را از نظم و انضباط خود خارج کنید. یک راه خوب برای انجام این کار استفاده از پیامدهای طبیعی و منطقی و صحبت با کودک با لحنی دلپذیر و دوستانه است.

ایجاد شکست تجربه های یادگیری

بر این حقیقت تأکید کنید که انسان بودن یعنی اشتباه کردن و کامل نبودن. به فرزند خود بیاموزید که عقب‌نشینی‌ها را فرصتی برای پیشرفت و رشد بداند.

وقتی فرزندتان اشتباه می کند، صبور باشید. و اگر متوجه شدید که آنها تمایل دارند در مدرسه رفتار کنند یا مشکلات رفتاری را تجربه کنند، هر کاری می توانید انجام دهید تا آن موقعیت ها را به فرصت هایی برای رشد تبدیل کنید. انجام این کار به تقویت اعتماد به نفس فرزندتان کمک می کند و نشان می دهد که اشتباه کردن پایان دنیا نیست – تا زمانی که آنها به روشی سالم به آن رسیدگی کنند.

استفاده از فناوری ساعت

در محیط امروزی، اکثر ما، از جمله دانش آموزان و والدین، به طور مداوم به دستگاه های خود متصل هستیم. تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها به افراد امکان می‌دهند پیامک ارسال کنند، در رسانه‌های اجتماعی پست کنند، کارهای تجاری انجام دهند، کارهای مدرسه را انجام دهند و ایمیل را به طور منظم چک کنند. البته این امر به ویژه در زمان همه گیری ضروری شد.

این همه اتصال هم خوب است و هم چیز بد. این مثبت است زیرا مردم می توانند بهره وری بیشتری داشته باشند و از آسایش و امنیت خانه خود با دیگران ارتباط برقرار کنند. اما اگر فعالیت آنلاین در روابط و ارتباطات خانوادگی تداخل ایجاد کند، ممکن است هزینه داشته باشد. به همین ترتیب، زمان بیش از حد صفحه نمایش می تواند بر فعالیت بدنی تأثیر بگذارد.

به عنوان یک خانواده، تصمیم بگیرید که چه نوع فعالیت آنلاین لازم است و چه چیزی صرفاً سرگرمی است. سپس برنامه‌ای تنظیم کنید که در آن زمان روزانه‌تان را با فعالیت‌های خارج از صفحه نمایش مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، مطالعه و بازی کردن با هم متعادل کنید.

به آنها اجازه دهید کاری را ایجاد و نمایش دهند

اجازه دهید فرزندتان کارهای خود را در خانه نمایش دهد. هنگامی که آنها آثار هنری ایجاد می کنند، داستان می نویسند یا پروژه ای برای مدرسه تنظیم می کنند، از فرزند خود دعوت کنید تا در مورد کار خود به شما بگوید. از آنها بپرسید که می خواهند مردم چه فکری یا احساسی داشته باشند و چه چیزی را در مورد خلاقیت هایشان بیشتر دوست دارند.

دادن فرصتی به کودکان برای نشان دادن آنچه می‌سازند یا صحبت در مورد چیزهایی که خلق می‌کنند، به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بدانند کار سختشان ارزش توجه دارد. همچنین بیان می کند که نظرات و افکار آنها اهمیت دارد

حتی اگر کودک شما در درجه اول تمام کارهای خود را در خانه انجام می دهد تا در مدرسه، او را تشویق کنید تا کارهای خود را در خانه به نمایش بگذارد. انجام این کار باعث ایجاد اعتماد به نفس در توانایی های آنها می شود و آنها را تشویق می کند که به سختی در تلاش های خلاقانه خود ادامه دهند.

سخن پایانی

تلاش برای ایجاد عزت نفس در فرزندتان یکی از بهترین راه هایی است که می توانید وقت خود را به عنوان والدین سپری کنید. و اگر چه ممکن است گاهی اوقات کمی تلاش اضافی لازم باشد، شما فرزندان خود را برای اعتماد به نفس مثبت و موفقیت در حال و آینده آماده خواهید کرد.

اما همانطور که از فرزندانتان انتظار ندارید کامل باشند، از خودتان نیز انتظار کمال نداشته باشید. ممکن است همیشه آن را درست نگیرید، و این اشکالی ندارد. تا زمانی که به طور مداوم در تلاش برای به اشتراک گذاشتن عشق و مثبت بودن هستید، علیرغم یک اشتباه در اینجا یا آنجا، در آنها اعتماد ایجاد می کنید.

نظرات کاربران

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سایت تفریحی آلناز تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 15 =

مشاهده بیشتر