شیوه پایین آوردن قند خون فوری

شیوه پایین آوردن قند خون فوری
شیوه پایین آوردن قند خون فوری

شیوه پایین آوردن قند خون فوری

در این پست از سایت تفریحی آلناز قصد داریم به معرفی شیوه پایین آوردن قند خون فوری بپردازیم. اگر قند خون بالا دارید، وضعیتی که به عنوان هیپرگلیسمی نیز شناخته می شود، قند در خون شما بسیار زیاد است و انسولین کافی در بدن برای کاهش آن وجود ندارد. در افراد مبتلا به دیابت، هیپرگلیسمی می تواند ناشی از مواردی مانند خوردن کربوهیدرات های زیاد، عدم فعالیت بدنی، استرس ناشی از یک بیماری یا عفونت، داروهای غیر دیابتی (مانند استروئیدها برای شرایط دیگر)، یا حذف یا عدم مصرف داروهای پایین آورنده گلوکز کافی باشد.

هایپرگلیسمی نیاز به درمان فوری برای جلوگیری از عوارض جدی از جمله آسیب عصبی، بافتی و اندام دارد. کتواسیدوز دیابتی (DKA)؛ و سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمی (HHS). در حالی که مصرف انسولین سریع الاثر سریعترین راه برای کاهش قند خون است، راههای دیگری مانند ورزش و هیدراته ماندن وجود دارد که می تواند کمک کند. در مواقع اضطراری، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

انسولین بخورید

مصرف انسولین سریعترین راه برای کاهش قند خون و روش ارجح برای درمان هیپرگلیسمی است. در افراد مبتلا به دیابت نوع اول، مصرف انسولین سریع الاثر یا دریافت دوز از طریق پمپ انسولین خودکار ضروری است. برخی از مبتلایان به دیابت نوع دوم نیز ممکن است به انسولین درمانی متناوب یا مداوم نیاز داشته باشند.

تزریق زیر جلدی انسولین (زیر پوست) سریع ترین پاسخ را ارائه می دهد زیرا جریان خون در محل تزریق، جذب انسولین را تسریع می کند. تزریق آن به شکم، بازو یا دلتوئید به دلیل افزایش جریان خون در این مکان‌ها در مقایسه با سایر نواحی بدن مانند باسن و ران مؤثرترین است. با این حال، توجه داشته باشید که عواملی مانند سیگار کشیدن، چاقی و فعالیت بدنی کم می توانند جریان خون زیر پوستی فرد را کاهش داده و سرعت جذب را کاهش دهند.

تزریق عضلانی ممکن است در موارد نادر DKA یا کم آبی موثرتر باشد زیرا میزان جذب حتی بالاتر است. با این حال، اثربخشی آن می‌تواند در موارد هیپرگلیسمی یک اشکال باشد، زیرا انسولین ممکن است خیلی راحت جذب شود و منجر به کاهش شدید قند خون (هیپوگلیسمی) شود.

انسولین استنشاقی

انسولین استنشاقی یک فرم پودری از انسولین سریع الاثر است که می تواند با دستگاه تنفسی به ریه ها منتقل شود. آزمایشات بالینی نشان داده است که اگرچه نسبت به انسولین تزریقی برتری ندارد، اما مزایای مشابهی در کاهش قند خون دارد. همچنین برای بیمارانی که آسم، سرطان ریه فعال یا بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) دارند، مناسب نیست.

ورزش کردن

فعالیت بدنی می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت به کاهش قند خون شما کمک کند. در حین ورزش، بدن شما بهتر می تواند از انسولین برای جذب گلوکز و استفاده از آن برای انرژی استفاده کند. در طول انقباضات عضلانی، سلول‌های شما گلوکز را برای انرژی می‌گیرند و از آن استفاده می‌کنند، چه انسولین در دسترس باشد یا نه، و در نتیجه قند خون کاهش می‌یابد. این اثر برای 24 ساعت یا بیشتر پس از ورزش باقی می ماند.

هیچ فرمول کاملی برای ورزش برای کاهش قند خون وجود ندارد. واکنش هر فردی به ورزش متفاوت است. با این حال، به طور کلی درک شده است که شما باید ضربان قلب خود را بالا ببرید و مدت طولانی‌تر فعالیت بدنی به گلوکز بیشتری برای انرژی نیاز دارد، که قند خون شما را کاهش می‌دهد.

برای درک بهتر واکنش بدنتان به ورزش، قبل و بعد از ورزش منظم قند خون را چک کنید. هر گونه تفاوت در گلوکز خون خود را در بین فعالیت ها ثبت کنید تا ببینید کدام یک برای کاهش قند خون شما مؤثرتر هستند (مانند پیاده روی سریع، ورزش در آب، دوچرخه سواری و غیره).

چه زمانی از ورزش اجتناب کنیم

افرادی که سطح قند خون آنها بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر است، باید قبل از انجام فعالیت بدنی، ادرار خود را از نظر وجود کتون بررسی کنند. در صورت وجود کتون، ورزش نکنید. کتون ها نتیجه تجزیه چربی های ذخیره شده برای انرژی هستند. زمانی که انسولین کافی در جریان خون برای جذب قند خون به سلول ها وجود نداشته باشد، کبد شروع به تجزیه چربی می کند. هنگامی که کتون‌های زیادی به سرعت تولید می‌شوند، می‌توانند باعث ایجاد DKA شوند. در این حالت، کتون‌ها ممکن است سطح قند خون شما را حتی بیشتر کند و ممکن است برای تعادل مجدد به مایعات داخل وریدی نیاز داشته باشید.

آب بنوشید

آب یکی از اجزای مهم مدیریت دیابت است زیرا به بدن شما در دفع گلوکز کمک می کند. بنابراین، هیدراته ماندن به اندازه کافی کلید حفظ سطح قند خون طبیعی است.9 در هیپرگلیسمی، شما به آب (یا مایعات شیرین نشده) بیشتر از حد معمول نیاز دارید تا به کلیه های شما کمک کند تا قند اضافی بدن شما را از طریق ادرار دفع کنند.

ننوشیدن آب کافی منجر به کم‌آبی بدن می‌شود و می‌تواند بدن شما را مجبور کند که آب را از منابع دیگر مانند بزاق و اشک بیرون بکشد. بدن شما همچنین قند را از طریق ادرار دفع می‌کند که منجر به کم‌آبی بیشتر بدن می‌شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری می‌گوید توصیه‌های مصرف روزانه مایعات بر اساس عواملی مانند سن، جنس، بارداری و وضعیت شیردهی متفاوت است. بنابراین چه مقدار آب باید بنوشید؟ به طور کلی پذیرفته شده است که اکثر مردم به حدود چهار تا شش فنجان آب در روز نیاز دارند

اگر در حین کار یا ورزش عرق می کنید، این مایع باید جایگزین شود، بنابراین باید بیشتر بنوشید. با این حال، اگر داروهایی مصرف می کنید که باعث احتباس مایعات می شوند، ممکن است به مقدار کمتری نیاز داشته باشید. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد میزان مناسب آب مورد نیاز برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی بپرسید.

داروهای فراموش شده را مصرف کنید

اگر دیابت دارید، پزشک ممکن است برای کمک به حفظ قند خون در محدوده طبیعی، انسولین تجویز کند. از دست دادن این داروها می تواند منجر به هیپرگلیسمی شود.

داروهای مورد استفاده برای کمک به دیابت عبارتند از:

 • Symlin (تزریق پراملینتید): با به تاخیر انداختن فرآیند گوارش و کاهش ترشح گلوکاگون (هورمون گوارشی که قند خون را افزایش می دهد) عمل می کند.
 • پرکوز (آکاربوز) و سایر مهارکننده‌های آلفا گلوکوزیداز: آنها با حمایت از توانایی بدن در تجزیه غذاهای نشاسته‌ای و قند، قند خون را کاهش می‌دهند.
 • متفورمین (بیگوانید): حساسیت بدن به انسولین را با کاهش میزان قندی که توسط کبد شما ساخته شده و توسط روده بزرگ جذب می شود، افزایش می دهد.

اگر یک نوبت از داروی دیابت خود را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، اما با نزدیک کردن داروی فراموش شده به دوز برنامه ریزی شده بعدی، آن را دوبرابر نکنید. این می تواند باعث واکنش های نامطلوب شود. در صورت شک، با راهنمای بسته بندی دارو مشورت کنید یا به دنبال راهنمای دارویی سازمان غذا و دارو باشید. اگر چندین دوز را فراموش کردید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد بهترین روش اقدام صحبت کنید.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید

هایپرگلیسمی می تواند به یک اورژانس پزشکی مانند DKA و HHS تبدیل شود که نیاز به مداخله فوری توسط پزشک یا بخش اورژانس محلی دارد. اگر دو مرتبه قند خون 300 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر دارید، یا قند خون بالاتر از محدوده هدف خود (هر چیزی بالاتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر) برای بیش از یک هفته دارید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

علائم هیپرگلیسمی عبارتند از:

 • گیجی
 • تشنگی بیش از حد
 • تکرر ادرار
 • کتون در ادرار شما (تشخیص داده شده با استفاده از تست ادرار در منزل)
 • درد معده، حالت تهوع یا استفراغ
 • تنگی نفس
 • نفس میوه ای

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد زمان تماس با پزشک خود فرا رسیده است عبارتند از:

 • بالا بودن مداوم قند خون
 • تکرر ادرار
 • سطوح بالای قند در ادرار (تشخیص داده شده با استفاده از تست گلوکز در منزل)
 • افزایش تشنگی

نتیجه گیری

در حالی که دانستن علائم و اقدامات لازم در صورت بالا بودن قند خون بسیار مهم است، تهیه یک برنامه مدیریت روزانه دیابت که از بروز هیپرگلیسمی جلوگیری می کند بسیار مهم تر است. هنگامی که بدن شما مجبور نیست افزایش قند خون را تحمل کند، می توانید احتمال ابتلا به عوارض جدی را کاهش دهید. با این حال، حتی بهترین برنامه های تنظیم شده نیز می تواند با مواردی مانند فراموش کردن مصرف یک دوز از دارو مختل شود. وقتی قند خونتان بالاست، با مصرف انسولین، ورزش، نوشیدن آب و پاسخ مناسب به داروهای از دست رفته، فوراً برای کاهش آن اقدام کنید. در صورت شک، با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

 

 

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در سلامت

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − یک =

خروج از نسخه موبایل