0

6 گام برای موفقیت در زندگی

6 گام برای موفقیت در زندگی

6 گام برای موفقیت در زندگی

در این پست از سایت تفریحی آلناز قصد داریم به معرفی 6 گام برای موفقیت در زندگی بپردازیم. موفقیت را چگونه تعریف کنیم؟ تاکتیک های مختلفی برای موفقیت در زندگی وجود دارد، اما استراتژی که برای شما بهترین کار را دارد ممکن است به دیدگاه شما از موفقیت بستگی داشته باشد. ما اغلب به این فکر می کنیم که در محل کار خوب عمل می کنیم یا حقوق بالایی دریافت می کنیم.

در حالی که موفقیت های حرفه ای می تواند یک تکه از پازل باشد، بسیاری از زمینه های مهم دیگر زندگی را کنار گذاشته است. خانواده، روابط عاشقانه، تحصیلات و ورزش تنها چند حوزه هستند که افراد ممکن است برای موفقیت تلاش کنند. تعریف فردی شما از موفقیت ممکن است متفاوت باشد، اما بسیاری ممکن است آن را به عنوان تحقق یافته، شاد، ایمن، سالم و دوست داشتنی تعریف کنند.

این توانایی رسیدن به اهداف خود در زندگی است، آن اهداف هر چه که باشد. بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا شانس خود را برای دستیابی به این موارد افزایش دهید؟ برخی از عادات افراد موفق چیست؟

هیچ راه درستی برای موفقیت وجود ندارد. چیزی که برای شما مفید است ممکن است برای شخص دیگری کارساز نباشد. ممکن است ترکیب کاملی از مواد تشکیل دهنده وجود نداشته باشد که بتواند موفقیت را تضمین کند، اما چند مرحله اساسی وجود دارد که می توانید دنبال کنید که می تواند شانس موفقیت شما را در زندگی، عشق، کار یا هر چیز دیگری که برای شما مهم است افزایش دهد.

1- یک ذهنیت رشد بسازید

تحقیقات روانشناس کارول دوک نشان می دهد که دو طرز فکر اساسی وجود دارد که بر نحوه تفکر افراد در مورد خود و توانایی هایشان تأثیر می گذارد: ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد.

افرادی که ذهنیت ثابتی دارند معتقدند چیزهایی مانند هوش ثابت و غیرقابل تغییر هستند. کسانی که ذهنیت ثابتی دارند بر این باورند که موفقیت نتیجه کار سخت نیست، بلکه فقط نتیجه استعدادهای ذاتی است.

از آنجایی که آنها بر این باورند که چنین استعدادهایی چیزی است که افراد یا با آن متولد می شوند یا بدون آن، تمایل دارند در مواجهه با یک چالش راحت تر تسلیم شوند. زمانی که کارها به راحتی پیش نمی‌آیند دست از کار می‌کشند، زیرا معتقدند که فاقد مهارت ذاتی لازم برای برتری هستند.

از طرف دیگر، کسانی که ذهنیت رشد دارند، احساس می کنند که می توانند با تلاش تغییر کنند، رشد کنند و یاد بگیرند. افرادی که معتقدند توانایی رشد دارند، احتمال موفقیت بیشتری دارند. وقتی همه چیز سخت می شود، آنها به دنبال راه هایی برای بهبود مهارت های خود و ادامه کار برای موفقیت هستند.

افرادی که ذهنیت رشد دارند معتقدند که کنترل زندگی خود را در دست دارند، در حالی که افراد دارای طرز فکر ثابت معتقدند که همه چیز خارج از کنترل آنها است.

برای ایجاد ذهنیت رشد چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • باور کنید که تلاش شما اهمیت دارد. افرادی که ذهنیت رشد دارند، به جای اینکه فکر کنند توانایی هایشان ثابت یا گیر کرده است، معتقدند تلاش و سخت کوشی می تواند به رشد معنادار منجر شود.
 • مهارت جدید بیاموزید. هنگامی که با چالشی روبرو می شوند، به دنبال راه هایی برای توسعه دانش و مهارت هایی هستند که برای غلبه بر آنها و پیروزی به آن نیاز دارند.
 • به شکست ها به عنوان تجربیات یادگیری نگاه کنید. افرادی که ذهنیت رشد دارند باور ندارند که شکست بازتابی از توانایی های آنهاست. در عوض، آن‌ها آن را به‌عنوان منبعی ارزشمند از تجربه می‌بینند که می‌توانند از آن بیاموزند و پیشرفت کنند. آنها ممکن است فکر کنند “این کار نکرد، بنابراین این بار چیز کمی متفاوت را امتحان خواهم کرد.”

2- هوش هیجانی خود را بهبود بخشید

مدت‌ها تصور می‌شد که هوش کلی یکی از عوامل مؤثر در موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی است، اما برخی از کارشناسان معتقدند که هوش هیجانی ممکن است در واقع اهمیت بیشتری داشته باشد. هوش هیجانی به توانایی درک، استفاده و استدلال با احساسات اشاره دارد. افراد باهوش هیجانی می توانند نه تنها احساسات خود، بلکه احساسات دیگران را نیز درک کنند.

برای تقویت هوش هیجانی:

 • به احساسات خود توجه کنید. روی شناسایی آنچه احساس می کنید و آنچه باعث این احساسات می شود تمرکز کنید.
 • احساسات خود را مدیریت کنید. به عقب برگردید و سعی کنید با دیدی بی طرفانه به مسائل نگاه کنید. از سرکوب یا سرکوب احساسات خود بپرهیزید، اما به دنبال راه‌های سالم و مناسب برای برخورد با احساسات خود باشید.
 • به دیگران گوش کن این نه تنها شامل شنیدن آنچه می گویند، بلکه توجه به سیگنال های غیرکلامی و زبان بدن است.

3- سرسختی ذهنی را توسعه دهید

سرسختی ذهنی به انعطاف پذیری برای ادامه و ادامه تلاش حتی در مواجهه با موانع اشاره دارد. افرادی که دارای این قدرت ذهنی هستند، چالش ها را به عنوان فرصت می بینند. آنها همچنین احساس می کنند که بر سرنوشت خود کنترل دارند، به توانایی های خود برای موفقیت اطمینان دارند و متعهد به اتمام کاری هستند که شروع می کنند.

برای بهبود سرسختی ذهنی و افزایش شانس موفقیت در زندگی چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • خودت را باور کن. خودگویی های منفی را کنار بگذارید و به دنبال راه هایی باشید که مثبت و دلگرم کننده بمانید.
 • به تلاش ادامه بده حتی زمانی که همه چیز غیرممکن به نظر می رسد یا شکست ها همچنان شما را عقب می اندازند، روی راه هایی تمرکز کنید که بتوانید مهارت های خود را توسعه دهید و به سربازی رو به جلو ادامه دهید. یکی از عادات کلیدی افراد موفق این است که همیشه به شکست ها یا شکست ها به عنوان فرصت های یادگیری نگاه کنند.
 • اهداف تعیین کنید. افراد از نظر ذهنی سرسخت می دانند که برای رسیدن به هدف، باید با داشتن اهداف قابل دستیابی شروع کنند. رسیدن به این اهداف لزوما آسان نیست، اما با داشتن چیزی برای هدف گذاری، بهتر می توانید جلو بروید و بر موانع غلبه کنید.
 • پشتیبانی پیدا کنید. انجام کارها به تنهایی می تواند دشوار باشد، اما داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی می تواند کار را آسان تر کند. مربیان، دوستان، همکاران و اعضای خانواده می‌توانند وقتی شرایط سخت می‌شود، شما را تشویق کنند، و حتی توصیه‌ها و کمک‌هایی را ارائه می‌کنند که به شما کمک می‌کند شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

4- اراده خود را تقویت کنید

در یک مطالعه طولانی مدت، روانشناسان گروهی از کودکان را که توسط معلمانشان بسیار باهوش تشخیص داده شده بودند، دنبال کردند. هنگامی که آنها نحوه عملکرد این افراد در دوران کودکی و بزرگسالی را مقایسه کردند، محققان دریافتند که آنهایی که در نهایت موفق‌ترین افراد در زندگی بودند، دارای ویژگی‌های کلیدی از جمله پشتکار و اراده بودند.

این ویژگی‌ها بخشی از شخصیت کلی یک فرد هستند، اما آنها نیز چیزی هستند که می‌توانید آنها را بهبود بخشید. تأخیر در ارضای، یادگیری پایداری در مواجهه با چالش ها و انتظار برای پاداش کار سخت اغلب می تواند کلید موفقیت در زندگی باشد.

استراتژی هایی که می توانید برای تقویت اراده خود استفاده کنید عبارتند از:

 • حواس پرتی. به عنوان مثال، اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید اما دوری از تنقلات مورد علاقه خود را به سختی می گذرانید، پرت کردن حواس خود در لحظات ضعف می تواند راه موثری برای جلوگیری از تسلیم شدن در برابر وسوسه باشد.
 • تمرین. اراده چیزی است که می توانید بسازید، اما زمان و تلاش می خواهد. با ایجاد اهداف کوچکی که برای رسیدن به آنها نیاز به اراده دارد، شروع کنید، مانند اجتناب از خوردن تنقلات شیرین. همانطور که توانایی خود را برای استفاده از نیروی اراده خود برای دستیابی به چنین اهداف کوچکی ایجاد می کنید، ممکن است متوجه شوید که اراده شما هنگام کار روی اهداف بسیار بزرگتر نیز قوی تر می شود.

5- بر انگیزه های درونی تمرکز کنید

چه چیزی بیشتر به شما انگیزه می دهد؟ آیا متوجه می‌شوید که وعده پاداش‌های بیرونی باعث می‌شود به اهدافتان برسید، یا این انگیزه‌های شخصی‌تر و درونی‌تر هستند که به شما احساس الهام می‌دهند؟ در حالی که پاداش‌های بیرونی مانند پول، جوایز و تمجید می‌تواند مفید باشد، بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که بیشترین انگیزه را زمانی دارند که کارهایی را برای رضایت شخصی انجام دهند.

اگر کارها را به این دلیل انجام می دهید که از آنها لذت می برید، به این دلیل که آنها را معنادار می دانید، یا به این دلیل که از دیدن تأثیرات کار خود لذت می برید، در این صورت انگیزه های درونی شما را هدایت می کند. تحقیقات نشان داده است که در حالی که انگیزه ها می توانند پیش بینی کننده بهتری برای برخی از انواع عملکرد باشند، انگیزه های درونی در پیش بینی کیفیت عملکرد بهتر هستند.

در حالی که اغلب این انگیزه‌های بیرونی هستند که افراد را شروع می‌کنند، این انگیزه‌های درونی هستند که برای حفظ آن رفتارهای جدید، افراد را به راه می‌اندازند و ادامه می‌دهند.

برای تقویت حس انگیزه درونی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • خودتو به چالش بکش. دنبال کردن هدفی که دست یافتنی است، اما لزوما آسان نیست، راهی عالی برای افزایش انگیزه برای موفقیت است. چالش ها می توانند شما را به یک کار علاقه مند نگه دارند، عزت نفس شما را بهبود بخشند و در مورد زمینه هایی که می توانید در آنها بهبود ببخشید، بازخورد ارائه می کنند. انتخاب کاری که کمی چالش برانگیز است به شما کمک می کند تا برای شروع کار انگیزه ایجاد کنید—احساس هیجان انگیزی است!
 • کنجکاو بمان به دنبال چیزهایی باشید که توجه شما را جلب می کند و دوست دارید درباره آنها بیشتر بدانید.
 • کنترل را به دست گرفتن. اگر احساس نمی کنید که تأثیر واقعی بر نتیجه ندارید، حفظ انگیزه ذاتی برای دنبال کردن یک هدف می تواند دشوار باشد. به دنبال راه هایی باشید که بتوانید نقش فعالی داشته باشید.
 • از رقابت نترسید ممکن است افراد دیگری وجود داشته باشند که در تلاش برای رسیدن به اهداف مشابه شما هستند، اما این بدان معنا نیست که شما باید تسلیم شوید. پیشرفت یا سفر خود را با دیگران مقایسه نکنید. شما می توانید برای انگیزه و الهام به دیگران نگاه کنید، اما به یاد داشته باشید که همه ما مسیرهای مختلفی داریم.

6- ویژگی های مرتبط با پتانسیل بالا را پرورش دهید

روانشناسان مدتهاست تلاش کرده اند که صفات یا ویژگی های شخصیتی خاص را به موفقیت در زندگی و کار مرتبط کنند. شاخص نوع Myers-Briggs (MBTI) یکی از ارزیابی‌های پرکاربرد است که اغلب توسط مشاغل برای بررسی نامزدهای شغلی استفاده می‌شود. با این حال، تحقیقات اغلب نشان نمی دهد که MBTI در واقع با عملکرد مرتبط است

بر اساس برخی تحقیقات جدیدتر، ویژگی‌های خاصی وجود دارد که به طور مداوم با موفقیت مرتبط هستند. محققان ایان مک‌ری و آدریان فورنهام شش ویژگی کلیدی را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند در میزان عملکرد افراد در محل کار نقش داشته باشند. آنها اشاره می کنند که سطوح بهینه ای از این صفات وجود دارد. کم بودن این ویژگی ها می تواند مانع موفقیت شود، اما داشتن بیش از حد نیز می تواند مانع موفقیت شود.

اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه در زندگی موفق باشید، برای پرورش این ویژگی‌های کلیدی چه کاری می‌توانید انجام دهید:

وظیفه شناسی

افراد با وجدان آثار اعمال خود را در نظر می گیرند. آنها همچنین در نظر دارند که دیگران چه واکنشی نشان خواهند داد و چه احساسی خواهند داشت. شما می توانید این ویژگی را با موارد زیر تقویت کنید:

 • فکر کردن به عواقب اعمال
 • در نظر گرفتن دیدگاه دیگران

پذیرش ابهام

زندگی پر از موقعیت هایی است که همیشه واضح نیستند. افرادی که پتانسیل زیادی برای موفقیت دارند بهتر می توانند این ابهام را بپذیرند. آنها به جای اینکه سفت و سخت و انعطاف ناپذیر باشند، آماده هستند تا زمانی که چیزهای غیرمنتظره ای سر راهشان قرار می گیرد، خود را تطبیق دهند. شما می توانید یاد بگیرید که ابهام را در آغوش بگیرید:

 • به چالش کشیدن دیدگاه های خود و در نظر گرفتن نظرات و ایده هایی غیر از دیدگاه خود
 • نترسیدن از ناآشنا
 • مایل به تغییر بودن
 • ارزش دادن به تنوع

دارای قابلیت تنظیم

علاوه بر توانایی پذیرش ابهام، موفقیت اغلب به توانایی سازگاری سریع با تغییرات بستگی دارد. شما می توانید این توانایی برای تنظیم را با موارد زیر تقویت کنید:

 • چارچوب‌بندی مجدد موقعیت‌های دشوار، به‌عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری و رشد به جای موانعی برای زندگی
 • باز بودن برای تغییر؛ وقتی برنامه‌ها یا موقعیت‌ها تغییر می‌کنند، عقب‌نشینی کنید و به دنبال راه‌هایی برای مقابله باشید

شجاع

موفق ترین افراد جهان معمولاً شجاعت بزرگ را نشان می دهند. آنها حاضرند ریسک کنند، حتی در صورت شکست احتمالی. تحقیقات نشان می دهد که افراد شجاع از احساسات مثبت برای غلبه بر ترس استفاده می کنند.

 • فرونشاندن احساسات منفی و تمرکز بر احساسات مثبت بیشتر
 • متعادل کردن ریسک با عقل سلیم؛ محتاط بودن و عمل گرا بودن نیز بسته به موقعیت می تواند نتیجه دهد

کنجکاوی

افرادی که موفق هستند معمولاً در مورد دنیای اطراف خود کنجکاو هستند. آنها همیشه مشتاق یادگیری بیشتر از جمله دانش و مهارت های جدید هستند. شما می توانید حس کنجکاوی خود را با موارد زیر پرورش دهید:

 • ارتباط دادن کارها به علایقتان: برای مثال، اگر تشکیل پرونده برایتان کسل کننده است، به دنبال راه کارآمدتری برای دسته بندی اطلاعات برای بازی با نقاط قوت خود به عنوان یک سازمان دهنده باشید.
 • یادگیری چیزهای جدید

رقابت پذیری

افراد موفق می توانند از رقابت برای ایجاد انگیزه استفاده کنند، اما از قرار گرفتن طعمه حسادت اجتناب می کنند. شما می توانید حس رقابت سالم را با موارد زیر تقویت کنید:

 • تمرکز بر پیشرفت های خود؛ به جای نگرانی در مورد بهترین بودن در چیزی، به پیشرفت خود توجه کنید
 • شاد بودن زمانی که دیگران موفق می شوند

برخی از ویژگی ها و تیپ های شخصیتی ممکن است برای مشاغل خاص مناسب تر از سایرین باشند. با این حال، هیچ ویژگی شخصیتی خاصی نمی تواند موفقیت را تضمین کند، و همچنین کم بودن در آن ویژگی نمی تواند کسی را محکوم به شکست کند.

در حالی که نظرات در مورد اینکه چقدر شخصیت را می توان تغییر داد، تفاوت هایی وجود دارد، پرورش برخی از این ویژگی های بالقوه بالا ممکن است به شما کمک کند مهارت هایی را توسعه دهید که می تواند در بسیاری از جنبه های مختلف زندگی به شما کمک کند.

نتیجه گیری

هیچ معیار واحدی برای موفقیت وجود ندارد و مطمئناً هیچ پاسخ واحدی برای موفقیت در زندگی وجود ندارد. با این حال، با نگاهی به برخی از عادت‌های افراد موفق، می‌توانید تاکتیک‌ها و استراتژی‌های جدیدی را برای پیاده‌سازی در زندگی روزمره خود بیاموزید. این توانایی ها را پرورش دهید و با گذشت زمان ممکن است متوجه شوید که بهتر می توانید به اهداف خود برسید و به موفقیتی که در زندگی می خواهید برسید.

نظرات کاربران

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سایت تفریحی آلناز تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

مشاهده بیشتر